KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6161579
*
nr 616 1579
Aage Backhausen
(1908-1966), Danmark
Gouache, Aage Backhausen, motiv från Bornholm, 1946, 34x48
Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 december 2009
kl 19:06:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/12 23:51:17
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Aage Backhausen
Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.
Läs mer om Aage Backhausen
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: aage backhausen akvarell akvareller bornholm danmark dansk dansk design danska danskt europa gouache norden täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Aage Backhausen
Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.
Läs mer om Aage Backhausen
nr 616 1579
Aage Backhausen
(1908-1966), Danmark
Gouache, Aage Backhausen, motiv från Bornholm, 1946, 34x48
Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 december 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/12 23:51:17 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Aage Backhausen
Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.Läs mer om Aage Backhausen
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: aage backhausen akvarell akvareller bornholm danmark dansk dansk design danska danskt europa gouache norden täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34